Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Gréckokatolická cirkev, farnosť Ľubica

190792

Stretnutie s históriou VI

Stretnutie s históriou VIVytlačiť
 

DSC_0688.JPGKežmarský rodák Fridrich August (Frigyes Ágost) Hazslinszky (Hažlinský) (1818 Kežmarok -1896 Prešov), zakladateľ mykológie a lichenológie v Uhorsku

O tomto významnom kežmarskom rodákovi sme doposiaľ počuli len veľmi málo. Azda len preto, že bol tento vedec svetového  najpravdepodobnejšie slovenského pôvodu, pokrstený a v mladosti ako Nemec, v dospelosti prijal maďarské meno Frigyes Ágost Hazslinszky. Hoci pochádzal zo slovenskej obce Hažlin pri Bardejove, predsa si pred necelými 200 rokmi dobrovoľne priznával maďarský pôvod aj keď takmer celý život prežil v Prešove  ako učiteľ a rektor tamojšieho kolégia. Mal na to viac dôvodov, ktoré rešpektovali aj mnohí slovenskí vlasteneckí botanici.

Z príležitosti 20. výročia jeho narodenia sa uskutočnilo v rámci Dňa sviatku kultúry a vzájomnosti  karpatských Nemcov 21. 6. 2019 slávnostne stretnutie,  skladajúce sa  z viacerých aktivít.

V  ranných hodinách uskutočnilo odhalenie pamätnej tabule na jeho rodnom dome  Hlavné námestie č.42 v Kežmarku, následne otvorenie expozície o jeho živote a diele na ZŠ Nižná brána Kežmarok a medzinárodný seminár zhodnocujúci život a dielo tohto neprávom zabudnutého prírodovedca.

Duchovné momenty z celého podujatia...  viac v prílohe


 
 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
22.10.2019
ÚvodÚvodná stránka