Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Gréckokatolická cirkev, farnosť Ľubica

190767

Stretnutie s históriou V. - Alfréd Grosz

Stretnutie s históriou V. - Alfréd GroszVytlačiť
 

PrednáškaStretnutie s históriou V.

Duchovné atribúty osobnosti Alfréda Grosza

Alfréd Grosz ( 26.8.1885 - 1.3.1973) významný horolezec, legendárny pedagóg, záchranca, požiarnik, altruista, historik, spisovateľ, etnograf, fotograf, geograf, hudobník, speleológ, osvetový  pracovník, spolkový činovník v Kežmarku.

Dňa 31. mája sa uskutočnilo v spoločenskej miestnosti Knižnice v Kežmarku 5. stretnutie väčšinou starších Kežmarčanov a ľudí z okolia, ale aj Tatier, aby si spoločne zaspomínali, prípadne sa dozvedeli  zaujímavé momenty zo života a diela pedagogickej, humanistickej a tatranskej legendy profesora kežmarského gymnázia Alfréda Viliama Júliusa Grosza.

Zhodnotenie A. Grosza vo vzťahu výchovy "škola hôr"

Spoločne sme hodnotili jeho osobnosť najmä premietaním videoprezentácie z jeho života, tvorby a skutkov dobročinnosti. Tento kežmarský profesor sa počas svojho života stal legendou ľudskosti, vzorom ľudského charakteru a lásky ku svojim blížnym. V r. 1922 - 1948 bol učiteľom na gymnáziu v Kežmarku, z toho 2 roky na gymnáziu v Spišskej Novej Vsi. Žiaci spomínali na neho s veľkou úctou a láskou tak ako by im bol najdrahším otcom a priateľom. Vodieval nielen ich, ale aj záujemcov z okolia do Tatier, učil ich horolezectvu, lyžovaniu, poznávaniu a láske k prírode i ľuďom, ale  vzbudzoval aj vlastnú sebavýchovu a budovanie osobného potenciálu v kresťanskom duchu. Stále zdôrazňoval a dokazoval svojim žiakom a blízkym, že v horách je človek bližšie k Bohu. Rozhodol sa  vo výchove zamerať najmä na pestovanie talentov svojich žiakov, ktoré dostali zhora práve v  Božom stvorenstve oltára hôr, obklopujúcich naše prostredie. Veď sú symbolom toho lepšieho a krajšieho, čo máme v sebe a pohľad na nich v nás vzbudzuje nielen úctu, ale aj nábožnosť a vďaku za to, čo tu pod Tatrami prežívame. Stále razil vo svojom pedagogickom pôsobení svoje originálne  heslo " Chcem vychovať mladých ľudí tak, aby vedeli čo je ich povinnosť". Pokračoval v zásadách kežmarského lýcea "vychovávať mladých ľudí k všetkému, čo je dobré a pekné".

Pokoj, správne rozhodovanie a skutky v ťažkostiach s nasadzovaním života

A. Grozs ako polyhistor  bol aj spisovateľom a písal do "šuflíka". Vo svojom živote mal stále za každého režimu zo strany štátnych úradov problémy  s vydávaním svojich kníh. Ako spišský Nemec odmietol už v r. 1940 vstúpiť ako profesor gymnázia do nacistickej Deutsche Partei, začo bol považovaný za zradcu nemeckého národa, bol mu zakázaný akýkoľvek styk s mládežou aj napriek tomu, že bol už vtedy považovaný za mimoriadnu spišskú osobnosť. V Tatrách prechovával a pomáhal za II. svetovej  vojny utečencom a Židom s nasadením svojho vlastného života ako odporca fašizmu. Zachraňoval ako osobnostná autorita svojim diplomatickým šarmom životy zajatých partizánov  a po vojne zase ukrýval nemeckých chlapcov pred zavlečením do ruských gulagov. Zažil hrôzy 4 rokov I. svetovej vojny na talianskom fronte ako záchranár a zdravotník dokonca  vyznamenaný vojenským krížom. Nikdy neboli  pre neho ľudia z nepriateľskej strany nepriatelia. Snaha pomôcť ľuďom ho ochraňovala aj napriek tomu, že ostal na Spiši ako jediný gymnaziálny učiteľ počas evakuácie nemeckého obyvateľstva v rodnom Kežmarku a zachraňoval nesmierne duchovné a kultúrne hodnoty kežmarského lýcea a duchovného sveta na Spiši. Ako  zanietený požiarnik sa aktívne podieľal na záchrane ľudských životov a majetkov ľudí od svojich 14 rokov až do 80 rokov svojho plodného života. Prežil veľa zázrakov a jeden z nich je aj ten, že nezažil fyzickú likvidáciu, alebo nešťastie aj napriek tomu, že často  pre druhých riskoval svoj vlastný život.

Priatelia a požiarnici

Už pred II. sv. vojnou sa kvôli prenasledovaniu  musel prikloniť k Slovenskému dobrovoľníckemu požiarnemu zboru v Kežmarku. Požiarnici a dobrí priatelia ho ochraňovali a spríjemňovali  kvalitu tomuto osamelému človeku až do konca jeho 88 rokov života. Jeho fotografie z horolezeckej výchovy svojich žiakov, požiarnické, školské, etnografické a dobové fotografie zo Spiša za posledných 100 rokov boli fascinujúce a stanú sa dobrým náučným materiálom pre naše školy.

Diváci na prezentácii mohli korigovať a doplňovať komentáre prednášajúceho a mali možnosť pozrieť výstavu o A. Groszovi už zaniknutého školského divadielka Schola humanitas. Prof. Grosz zanechal veľa faktografického materiálu aj o Ľubici. Ten sa bude postupne uverejňovať v ľubickom časopise. Tešíme sa z toho, že sa zachraňuje duchovné dedičstvo našich predkov a začne sa využívať vo výchove mladých ľudí na našich školách.

Autor: Milan Choma

 


 
 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
22.10.2019
ÚvodÚvodná stránka