Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Gréckokatolická cirkev, farnosť Ľubica

149678

Srdiečková cyklopúť do Ľutiny - Milan Choma

Srdiečková cyklopúť do Ľutiny - Milan ChomaVytlačiť
 

BlažovOslovilo ma pozvanie nášho duchovného otca na túto cyklopúť  z viacerých dôvodov. Prečítal som si pútavú knihu Michala  Vadrnu "Blažov "a  vážim si viacerých  Blažovčanov,  ktorí veľmi emotívne opisovali svoje rodisko a smutné životné osudy v povojnových rokoch  počas násilného  presídlenia. Napokon  som chcel poznať tento očarujúci kút sveta aj pre môj obdiv k šľachtickému roduTichý potok Berzevicziovcov, ktorí založili okrem tohto "mestečka" a ďalších osád aj Tichý Potok a obec Brezovicu, kde vlastnili svoju kúriu. Našim cieľom však bola  odpustová slávnosť v Ľutine  cyklopúťou  cez Levočské vrchy.

Berzevicziovci a ich prínos 

 Tento rod z Tyrolska vlastniaci erb na ktorom je zobrazený alpský kozorožec bol všeobecne známy v rakúskom a uhorskom  mocnárstve už od 13. storočia aj na panovníckom  dvore. Rod sídlil vo Veľkej Lomnici, ale aj v údolí  horného toku rieky Torysy. Práve tam s láskou prijal a podporoval prichádzajúce valašské obyvateľstvo, ale aj jeho duchovnú byzantskú spiritualitu. Mňa upútal  najmä Gregor Berzeviczy (1763-1822) z Veľkej Lomnice. Bol zakladateľom politickej ekonómie v Uhorsku a priekopníkom moderného hospodárenia. Tiež výrobou a spracovaním vyťažených rúd z blízkeho okolia na kovové výrobky. Venoval  sa aj obchodovaniu svojho tovaru  najmä riekou Poprad  a následnými vodnými tokmi v Poľsku. Vtedy vychýrenými pltníkmi až do  Varšavy boli (ako píše  Samuel Bredetzky) práve Ľubičania.  Gregor Berzeviczy bol tiež priekopníkom popisovania tatranského pohoria a vodných tokov podtatranského kraja. 

VáclavákNezabudnuteľná cyklopúť

Začali sme teda šliapať na pedále  svojich dvojkolesových tátošov  s duchovným otcom Petrom Fedorom, Miroslavom Krukom, Vladom  Kovalským a Mariánom Piatakom cez bývalý vojenský priestor až na horné sedlo Levočského pohoria, ktoré mi pripadalo  ako vykreslený vrch odpustového perníkového srdiečka.

 Po hodine namáhavého výstupu dohora sa už parádne letelo popri riečke Toryse až ku kaplnke postavenej pozostalými potomkami obyvateľov presídlenej a zničenej obce Blažov.Cestou do Blažova

 Krásny čas, okúzľujúca  hlboká horská dolina, intenzívna "švajčiarska" zeleň, čisté ovzdušie, prítomnosť pokojne zurčiacej rieky a oddychujúca prítomná turistická  rodinka v nás akoby vyvolali túžbu pokloniť sa Bohu a poďakovať sa pri kaplnke za prežitie nezabudnuteľnej atmosféry na tejto krásnej stuhe srdca prírody. Vo vzduchu a vlastnom srdci sa akosi zazdalo, že cítime  starosloviensky vrúcny  spev radosti a vďaky vtedajšieho žijúceho tvorstva v symbióze s dychom života tejto prírody.

 Veď spev je dvojitým modlením a tak naša cyklistická jazda na stuhe cesty v tomto očarujúcom údolí otočeného odpustového srdiečka  nás slávnostne viedla do dediny Tichý Potok, Brezovice, Krivan, Torysy a Pečovskej Novej Vsi. Mali veľkú chuť tam ostať a spoznávať tamojšie tajomné  pamätihodnosti a históriu. Veď v Pečovskej Novej Vsi býval niekedy slávny šľachtický  rod Bornemiszovcov, známy už od 13. storočia.

 ĽutinaOdpustová  slávnosť v Ľutine

 Museli sme neohrozene  bojovať aj s časom, aby sme si mohli trochu oddýchnuť v Sabinove  a stihnúť bohoslužbu o 15:00 v Ľutine, najznámejšom  pútnickom mieste gréckokatolíkov  na Slovensku.

Na sviatok Premenenia Pána 19. augusta, sa miestnej obyvateľke  Zuzane Feketeovej zjavil sv. Mikuláš. Po opakovaných zjaveniach a zázračných uzdraveniach  postavili na Ľutinskej  hôrke kríž.

 V r. 1878- 1930 tu postavili kaplnky a v r. 1988  tamojší  Chrám Zosnutia  Presvätej Bohorodičky povýšil pápež Ján II. na Baziliku Minor.

Do tohto očarujúceho miesta sme prišli načas a tak sme sa mohli duchovne obnovi, dať siĽutina nové predsavzatia byť lepšími.  Prostredie, ľudia a celá slávnostná duchovná atmosféra nás spojila aj k spomienkam na svojich  blízkych,  ktorí nás predišli do večnosti a tak sme mohli vyprosiť milosti a pokoj ich dušiam. Na noc sme prišli až za tmy do svojej ubytovne v  blízkom rekreačnom stredisku Drienica.

 Cestou do DrieniceS duchovným otcom Petrom Fedorom sme sa pre jeho nedeľňajšie duchovné povinnosti vo svojej farnosti vrátili autom ešte za hlbokej noci domov. Avšak ostatní členovia púte ostali, aby sa mohli zúčastniť na slávnostnej a nezabudnuteľnej  nedeľnej bohoslužobnej slávnosti.

P.S. Na spiatočnej ceste autom nám nebezpečne začalo reagovať auto. Aj napriek tomu sme pokojne  vydržali  celú cestu, hoci nám stále hrozilo, že vypovedá svoju službu. Nestalo sa tak. Bol to tiež jeden z viacerých zázrakov  priebehu  našej nezabudnuteľnej cyklopúte. Veď bola  realizovanej v tvare pomaľovaného  odpustového srdiečka  so stuhou cca 50km očarujúcej cesty.

Text M. Choma. Foto M. Kruk      Viac fotogaléria...

.


 
 

dnes je: 24.6.2019

meniny má: Ján

podrobný kalendár

webygroup
24.6.2019
ÚvodÚvodná stránka