Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Gréckokatolická cirkev, farnosť Ľubica

169504

Stretnutie s históriou VIIVytlačiť
 

Dávid FrolichStretnutie s históriou VII

Témou posledného  tradičného stretnutia v kežmarskej knižnici 31.8.2019, ktorého sa zúčastnilo cca 50 ľudí boli  významné osobnosti prírodných vied európskeho formátu z Ľubice a Kežmarku:

1. Ľubický rodák a kežmarský občan,  cisársky matematik a astronóm, najplodnejší vydavateľ kalendárovej literatúry v 17. storočí, priekopník geografie, tvorby cestovných príručiek a fyziky v Uhorsku. Dávid Frölich (1595-1648).

Prvý vystúpil na nepomenovaný štít  Tatier

(najpravdepodobnejšie na Lomnicky štít. Vtedy sa Lomnický štít (Dedo), Vidlove Veže a Veľký a Malý Kežmarský( Babka) štít volali  vtedy Najvyššie kežmarské štít. Ako jeden z prvých astronómov  podporil  Koperníkove heliocentrické učenie.

Z rodákov Kežmarku to boli:

1. Prvý topograf Vysokých Tatier Georg Buchholtz str. ( 1643-1724) ev. farár a senior,

2. Priekopník výskumu slovenských jaskýň a ich prvých máp, autor prvej panorámy Tatier, v Európe svojho času známy prírodovedec, ktorý bol dokonca v r. 1988 ocenený UNESCOm Georg Buchholtz ml.(1688-1737) ( slovenský a  nemecký pomocný farár, diakon), rektor ev. lýcea v Kežmarku.

3. Ďalší člen rodiny Jakub Buchholtz (1698-1758), známy mineralóg, ktorému sa podarilo presvedčiť manžela Márie Terézie F. Lotrinského, aby vyslal do Tatier odbornú mineralogickú komisiu a tak spropagovať Tatry vo svete.

 4. Posledným bol  významný lekár a lekárnik, kežmarský rodák Dr. Daniel Fischer (1695-1746), priekopník ľudového liečenia a organizátor vedeckého života v Uhorsku.

 Na prezentácii sa hovorilo sa o ich vedeckom, ľudskom, ale aj o duchovnom prínose. Príťažlivým spoločným fenoménom ich života bolo predovšetkým húževnaté prekonávanie prekážok a hlboká viera, ktorú si udržali aj napriek tragickým úderom na svojej životnej dráhe. Rodina Buchhotzovcov  stratila v čase náboženských nepokojov a stavovských povstaní 6 svojich členov ako dôsledok skrývania sa v Tatrách a vyčíňajúceho moru.

Ich životné kréda sú dodnes akoby zázrakom zaznamenané na vyrezávanej lavici ich pradeda Šimona v radničnom bardejovskom múzeu:

 "Cez nás Kristus buduje cirkev, ako nás učí kniha Písma".

 "Kiež by som aj ja bol toho hodným svedkom v dreve".

" Kristus jedine Svojím krížom a utrpením uzdravuje zranené duše".

Vzácnym hosťom na tomto podujatí bol Mgr. Mikuláš Argalács, ktorý hovoril o svojej najnovšej knihe " Buchholtzove Tatry a Augustiního rieka". Sú v nej editované preklady Buchholtzovej  monografie o Tatrách ako vôbec prvej svojho druhu.

Tiež komentoval opis toku rieky Poprad od prameňa až po poľské hranice z pera veľko-lomnického rodáka Samuela ab Hortisa (1729-1792), príbuzného Buchholtzovej rodine. Obe diela tak sprístupnil tento známy publicista, editor a spisovateľ po 300 rokoch.

Dávid Frölich bol od útleho detstva obojstrannou sirotou a predsa jeho najbližšie životné prostredie mu dalo dostatočne veľa ušľachtilých impulzov nato, aby sa stal svojho času poprednou vedeckou osobnosťou Európy. Vo svojej životnej túžbe za vzdelaním sa riadil latinskými výrokmi múdrych klasikov, ktorých niekoľko tisíc vydal v jednej zo svojich viacerých publikácii.

Napr." Per Aspera ad Astra" (Cez drsné cesty k hviezdam),

"Non Scholae sedvitae Discimus" (Nie pre školu, lež pre život sa učíme).

Žil však ako väčšina géniov vytvárajúcich obdivuhodné diela veľmi krátko. Bol priekopníkom liečenia kiahní a iných chorôb prírodnými liečivými produktmi, najmä mliekom. Dokonca napísal aj štúdiu o liečivosti tokajského vína a sám vyrábal tak ako Christián Augustíni ab Hortis a Buchholtzovci "  "De Balsamum hungaricum carpaticum " (uhorský balzam), alebo "Balsamum Carpaticum", výťažok z limby a kosodreviny, ktorý ako všeliek mal zázračné účinky a používal sa dokonca aj na kráľovských dvoroch. Prítomných zaujali aj Buchholtzove astronomické pozorovania  na Michalskom vršku, kde sa nachádzalo predhistorické observatórium o ktorom pátrajú aj dnešní nadšenci. Tiež zaujímavé boli zaujímavé Buchholtzove  popisy astronomických úkazov vtedajšej doby a opis zemetrasení na Spiši.

Najbližšie stretnutie s históriou VIII bude 27. 9. 2019 v mestskej knižnici.

Milan Choma

 


 
 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
17.9.2019
ÚvodÚvodná stránka