Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Gréckokatolická cirkev, farnosť Ľubica

128010

Cyklopúť do Santiaga de CompostelaVytlačiť
 

CyklopúťSvätojakubská  mušľa nápadne pripomínajúcu žiariacu kométu s 11 lúčmi viedla práve toľko účastníkov svätojakubskej cyklopúte z gréckokatolíckej farnosti Ľubica, Kežmarok do Santiaga de Compostela v dňoch 23.7. -2.8.2017. Svetelné lúče mušle hrebenatky veľkej ako  kométy boli na tisíckach označovačoch ichOrienačný kameň v Melide navigáciou pri  kondične a orientačne náročnom zdolávaní púte s neustálym duchovným zameraním predovšetkým na seba a svojich blízkych. Keďže mušľa má od svojho jadra má aj vlnitú štruktúru, ktorá  skôr pripomína  rôznorodosť a etapovitú úroveň duchovného života každého účastníka, stala sa symbolom nielen na spoločných tričkách, ale  bicykloch účastníkov.

CebreiroV siedmich etapách s priemernou vzdialenosťou 80 km  v náročnom horskom teréne sme mali možnosť načerpať sily  vo významných pútnických ubytovacích zariadeniach  Burgosu, Castrojerizu, Sahagúnu,  Rabanal del Camino, Trabadelo, Samos, Melide a Santiago de Compostela  aj prostredníctvom večerných bohoslužieb, vlastným rozjímaním a modlitbami. Španielske etapy nám navrhol a logisticky zabezpečoval náš duchovný otec Peter Fedor, ktorý pred rokom celú trasu dokonca bicyklom samostatne absolvoval aj takmer s dvojnásobnou vzdialenosťou už od Francúzka, avšak tejto púte sa kvôli zraneniu s nami nemohol zúčastniť.

Duchovný prínos  cyklopúte

Stúpanie v náročným horskom terénom nám poskytovalo veľa  priestoru pre vlastnú Chvíľa oddychusebareflexiu. Osobitne pre mňa, najstaršieho účastníka (už skoro 70-tnika)  s najslabšou kondičkou a starším bicyklom. Stála obava, aby som nezdržiaval na jednotlivých etapách mobilizovala vo mne sily byť stále v klbku kolektívu a ako učí ľudová múdrosť, byť užitočným v rôznych situáciách. Nie vždy sa to darilo, ale malo to význam aspoň v tom, že mnohokrát som sa  mohol posilniť jazdou v peletóne, kde sa vydáva polovica telesnej námahy. Tak si vzájomne pomáhal aj obdivuhodný manželský pár Katky a Milana a Peter s ľubickými životnými koreňmi z Vrbova.

Spolupatričnosť

Radosť zo stretnutiaKolektívna naviazanosť  vytvára vzájomný pocit spolupatričnosti, radosti, ale  aj možnosť vzájomnej pomoci. Akosi sa nám nepodarilo vyraziť  ráno, ešte za svitania vyraziť, aby sme čo najviac unikli horúčavám. A tak strach z páľavy a obava zo straty orientácie  nás silne poháňali v zdolávaní jednotlivých etáp. O to mal ťažšie náš štáb (generál Miro, plukovník Vlado, major Vlado a kapitán Slavo). Museli vo všetkom demokraticky rozhodovať a celé podujatie zabezpečovať  s našim súhlasom. Bola to aj skúška každého vnútorného ega každého účastníka, lebo prekvapivých problémových situácii bolo neúrekom a  viackrát vlastné názory museli ustúpiť. Na šťastie bez ujmy a vo veselej nálade. Azda to spôsobovali modlitby našich najbližších a duchovného otca, ktorý nám aj na svojej Posledná etaparozlúčkovej kázni odporúčal intenzívnejšie prejavovanie vzájomnej lásky a každý deň s nami komunikoval? Alebo aj naše každodenné modlitby pri rôznych príležitostiach? Lebo každé rozhodnutie donášalo pozitívne ovocie  pocit  Božej prítomnosti.

Navigácie

Internetová a vnútorná navigácia orientácie nášho štábu boli častejšie v protiklade. Avšak aj zdolávanie zdĺhavejších a náročnejších horských terénov nás odmenilo príjemnými zážitkami pobytu v očarujúcej prírode, dedinkách, mestečkách a v stretnutiach s milými ľuďmi. Stretnutie s cyklistom na ceste okolo svetaMimoriadne nás dojalo  odhodlanie  mladého Kirkiza Ildusa Yanysheva z ruskej Kazane, ktorý na svojej ceste bicyklom okolo sveta už prešiel 2 svetadiely. So slzami v očiach nám ďakoval za pieseň Živite ľudie vo blaho svita, ktorá všade až zázračne otvárala srdcia ľudom rôznych národnosti. Naše zaostávanie s kantorkou Jankou za častej prítomnosti mladej Mimky  evokovalo u oboch dievčat najmä spevy s Mariánskou tematikou a spoločné spevy i modlitby, ktoré sa najmä vďaka nim spoločne pretkávali ako zlatá niť celou našou púťou. Boli aj vďaka kapitánovi Slavovi vlastne  trojhlasne vyšperkované a vznášali sa nielen pri rôznych príležitostiach a zastaveniach, ale aj v  mikrobuse a pri stretnutí so zaujímavými ľuďmi. Nad koncom konvoja ako náš zodpovedný a obozretný anjel strážny dohliadal major Vlado.

Výsledky tisícok  lások

Naše každé zakrútenie pedálov, náš každý krok hoci aj v osamotení a horúčave  dávali zmysel našim  jednoduchým, ale duchovne silným modlitbám a spevom v prírode pre tých, na ktorých sme si spomenuli. Či už živými, alebo  mŕtvymi.  Milan ChomaOsamoteným rozjímaním v ťažkostiach sa znovu vynorili prežité vlastné životné pochybenia ale aj našich blízkych, prešľapy plynúce z vlastnej pýchy,neomylnosti a ukrivdenia. A k čomu to viedlo? K odcudzeniu medzi najbližšími. Máme ešte možnosť týchto dlhov zvrátiť vlastným pričinením? Ako  dokázali udržať lásku v blízkej i vzdialenej rodine a okolí naši rodičia ako reprezentanti výsledkov tisícoch lások svojich predkov?  Vynorilo sa mnoho otázok evokujúcich pre vnútornú potrebu modlitieb a prosieb k dobrotivému Bohu. Tak sa začal postupne náš vnútorný povrchný verklík meniť na skutočný mlynček vrúcneho drvenia vlastného sebectva. Synchronizoval sa postupne s pohybom pedálov, krokov, ale i sťaženého dychu pri tlačení bicykla do rozhorúčených kopcov.

Dôležité miesta

Cruz de FerroPočas púte na nás emotívne pôsobila príroda, prúdy odhodlaných a usmievavých pútnikov  s  ktorými sme sa počas cesty nadšene povzbudzovali pozdravom Buen Camino  - Šťastnú cestu.  Avšak osobitnými miestami  duchovných zážitkov boli významné pútnické dedinky, mestá a duchovne miesta aj svetového kultúrneho a duchovného dedičstva UNESCa. Crus de Ferro - železný kríž osadený na vysokom dubovom valci bol našou silnou emóciou. Radostne k nemu bežali staršie japonské pútničky, aby tu konečne zanechali všetky svoje strasti a ťažkosti v podobe popísaných pamätných kamienkov donesených zo svojho domova. Bolo ich tam tisíce. Podobný výjav bol aj vo Finisterre (Konci sveta), kde si svojeFinisterra - na brehu pri Atlantiku sa pálili veci s púte opotrebované pútnicke veci pútnici spaľovali. Dokonca sa tu aj Peter s neskrývanou radosťou očistne okúpal v mori. Emotívne španielske umenie skôr pripomínajúce byzantské vyobrazenie žijúceho a ukrižovaného Ježiša Krista s emotívnym hovoriacim pohľadom hlboko zapôsobilo na naše zmysly v jednom  horskom kláštore pred  Astorgou. Avšak vrcholovým  zážitkom bola slávnostná sv. omša aj s obrovským pohyblivým kadidlom v hlavnej katedrále, ktoré rozhojdali 8 chlapi a poklona pri hrobe sv. Jakuba.

Účastníci cyklopúte v ciely - Santigo de CompostelaCyklopúť bola pre nás vlastne bojom so sebou samým, zanechaním prokurátorstva  k svojim priaznivcom i nepriaznivcom a skúškou nášho sebectva. Ale tiež strachom, či v horúčave zvládneme náročnú trať a či sa nebodaj nestane nejaký úraz. Ten sa ku koncu púte aj prihodil, ale všetko sa okolo  neho vďaka vzájomnej spolupráci úspešne zvládlo a tak aj všetci vďaka Bohu a šoférovi sme došli domov šťastní  a plní nových predsavzatí.

Autor článku:  Milan Choma

Viac:

Foto - galéria Miroslav Kruk.  

Roportáž v TV Ľubica                                      


 
 

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

podrobný kalendár

webygroup
20.3.2019
ÚvodÚvodná stránka